Štandard plemena

Stredoázijský ovčiak

Prvý štandart stredoázijského ovčiaka bol prijatý koncom 30. rokov a ďalší stanovený v roku 1976. V súčastnosti platí štandart FCI č. 335, 2 skupina , ktorý bol zaregistrovaný roku 1989 v Belgickom Thuine a v rámci Ruskej federácie služobnej kynológie roku 1993 doplnený a roku 1996 zladený tak, aby zodpovedal požiadavkam FCI.


Pôvod: RUSKO, Stredoázijské ovčiaky sú psy viac ako stredného alebo veľkého vzrastu, mohutnej telesnej konštitúcie, silné, smelé, voči cudzím nedôverčivé, nenáročné , ktoré sa ľahko prispôsobia najrôznejším klimatickým podmienkam, čo umožňuje ich mnohoraké uplatnenie v rôznych oblastiach. Sú rozšírené najmä v stredoázijskych republikách a blízkom okolí.

Konštitučný typ: Mohutný, s masívnou kostrou a silným svalstvom. Psy tohto plemena majú často sklon k mäkkosti. Hrubá koža s dobre rozvinutým a dostatočne elastickým podkožným väzivom často vytvára na krku záhiby Chyby: Pretučnelosť Vážne chyby: Slabá konštitúcia, krivica (rachitída), slabé svalstvo.

Index formátu: Pre psy 100 - 105, pre sučky 102 - 108 Chyby: Malé odchýlky od daného formátu Vážne chyby: Veľké odchýlky od daného formátu

Výška v kohútiku: Pes nie menej ako 65 cm, sučka nie menej ako 60 cm Chyby: Výška psa v kohútiku 60-64 cm, výška sučky v kohútiku 58-60 cm Vážne chyby: Výška psa v kohútiku menej ako 60 cm, výška sučky v kohútiku menej 58 cm

Osobitosti správania: Pokojná, vyrovnaná povaha. prevláda reakcia charakterizovaná ako aktívna obrana. Chyby: Nedostatok odvahy, bojazlivosť Vážne chyby: Príliš veľká dráždivosť, zbabelosť

Pohlavný typ: Dobre odlíšené pohlavie. Psy sú mohutnejšie, silnejšie a masívnejšie ako sučky, s jasne zvýrazneným pohlavným diformizmom. Vážne chyby: Pes typu sučky. Jednostraný alebo obojstranný kryptorchyzmus.

Srsť: Hrubá, rovná, s dobre vyvinutou podsadou. Na hlave a na hrudníkových končatinách je krátka, dobre priliehajúca ku koži. Podľa dĺžky srsti rozlišujeme psy na: dlhosrsté (7-8cm) na chrbte , na povrchu tela, najmä a ušniciach, krku, zadnej časti hrudníkových a panvových končatín a na chvoste, krátkosrsté (3-5cm) a hladkosrsté Vážne chyby: Veľmi krátka srsť bez podsady. Mäkká, vlnitá alebo kučeravá srsť.

Farba: Biela, čierna, sivá, svetložltá, hrdzavá, sivohnedá, tigrovaná, strakatá a škvrnitá.

Hlava: Masívna, široká v lebkovej časti, s dobre vyvinutými lícnymi kosťami. Ploché čelo so sotva znateľným prechodom k papuli. Papuľa je o niečo kratšia ako dĺžka čela, medzi očami široká a smerom k nosu sa takmer nezužujúca. Pri pohľade spredu a zvrchu sa javí ako pravouhlá a z profilu má tupú formu s hrubým, po okrajoch prevísajúcim horným pyskom. Ňucháč je veľký, čierny. Pri psoch svetlého sfarbenia sa pripúšťa hnedý. Chyby: Ľahšia hlava, výrazne vystupujúce lícne kosti, klnuté čelo, výrazný prechod od čela k papuli (veľmi zreteľný stop), vystupujúce nadočnicové oblúky. Skrátená alebo predĺžená papuľa. Vráskava koža na hlave. Vážne chyby: Úzka, ľahká hlava, podlhovastá končistá papuľa.

Ušnice: Malé, visiace, nízko nasadené, trojuholníkového tvaru (šteňatám sa ušnice krátko kupírujú) Chyby: Vysoko nasadené, nekupírované ušnice.

Oči: Tmavé, široko postavené, okrúhle, uložené v jednej rovine Chyby: Svetlé alebo šikmo uložené, ovisnuté mihalnice, beľmo.

Zuby: Biele, silné, tesne pri sebe. Rezáky sú uložené v jednej rovine. Nožnicový záhryz. Chyby: Opotrebovanie zubov neúmerne veku. polámané zuby, ktoré nespôsobujú deformáciu záhryzu. Absencia viac než dvoch črenových zubov (P1) alebo jedného prvého (P1) a jedného druhého (P2) črenového zuba. Jemný žltý povlak na zuboch. Vážne chyby: Malé riedke zuby. Nepravidelne uložené rezáky. Všetky odchýlky od normálneho nožnicového záhryzu. Absencia jedného rezáka a jedného špiciaka. Absencia jedného črenového zuba (P3) alebo jedného črenového zuba (P4) a stoličky. Zuby so silne poškodenou sklovinou.

Krk: Krátky, svalnatý, nízko nasadený, vytvárajúci približne 30- až 40-stupňový uhol s líniou chrbta. Chyby: Predĺžený krk so slabým svalstvom. Veľmi výrazný lalok.

Hrudník: Široký, hlboký s okrúhlymi rebrami. Spodná línia hrudníka je na úrovni lakťov alebo nižšie. Chyby: Ploský alebo menej vyvinutý hrudník. Zreteľne ovisnutá koža pod hrudníkom. Vážne chyby: Plochý, úzky, malý, nedostatočne vyvinutý hrudník.

Brucho: Mierne vtiahnuté. Chyby: Príliš vtiahnuté (ako chrt) alebo voľne padnuté (objemné) brucho.

Kohútik: Silne vystupujúci, výrazný najmä pri psoch. Výška v kohútiku, ktorá o 1-2 cm presahuje krížovú oblasť. Chyby: Nízky, nedostatočne nad líniu chrbta vystupujúci kohútik.

Chrbát: Silný, rovný, široký. Chyby: Mäkký, prehnutý chrbát. Vážne chyby: Sedlový alebo kaprí chrbát.

Bedrá: Krátke, široké, mierne klenuté. Chyby: Predĺžené, rovné alebo príliš klenuté. Vážne chyby: Dlhé, úzke, prepadnuté bedrá.

Zadok: Široký, svalnatý, takmer horizontálny. Chyby: Trochu šikmý zadok. Vážne chyby: Úzky, krátky, veľmi zrazený, alebo veľmi vysoký zadok.

Chvost: Vysoko nasadený, kosákovitého tvaru, visiaci, dosahujúci k predpätiu. Krátko sa kupíruje. Chyby: Nekupírovaný chvost.

Hrudníkové končatiny: Pri pohľade spredu rovné a rovnobežné. Dĺžka hrudníkových končatín až po lakte (od zeme až po lakeť) je o niečo väčšia než polovica výšky psa v kohútiku. Uhol ramien a lopatiek predstavuje približne 100o. Predlaktie je rovné, masívne, dlhé, záprstie krátke, široké, pevné a zvislo postavené. Chyby: Malá odchýlka uhla ramena. Laby sú mierne zbiehavé alebo rozbiehavé. Trochu mäkké záprstie. Vážne chyby: Rovné alebo príliš uzavreté lopatky, deformácia kostí končatín. Mäkké záprstie. Príliš zbiehavé, rozbiehavé laby.

Panvové končatiny: Rovnobežné, trochu napriamené v kolenných a pätových kĺboch, holene sú krátke, predpriehlavky masívne a postavené kolmo. Chyby: Malé odklony od rovnobežného postavenia končatín, neveľké zblíženie pätových kĺbov a nepatrná strmosť. Vážne chyby: Zreteľné odklony od rovnobežného postavenia končatín, skrivené končatiny a výrazná strmosť.

Laby: Silné, oválne, uzavreté. Chyby: Otvorené, predĺžené, ploské laby. Vážne chyby: Veľmi otvorené, ploské laby.

Pohyb: Pre toto plemeno je typickým pohybom skrátený klus a cval. Pri kluse sa končatiny musia pohybovať priamočiaro, pričom sa hrudníkové končatiny približujú k strednej časti tela. Chyby: Nepatrné vybočenie od stanoveného pohybu. Vážne chyby: Meravý, ťažkopádny pohyb.

created by bondi ©
Copyright © Chovateľská stanica PIROSAO all rights reserved